7+1 tipp, amivel kivédhetjük a vírusokat
A nevetés és a jókedv is védi az immunrendszert.
A hölgyeknek különösen sok területen kell helyt állni. Korán reggel ébred, hogy elkészítse a gyereknek a tízórait, majd elviszi őket az oviba, iskolába, aztán szalad a munkahelyre, ahonnan munkaidő végén rohan bevásárolni, aztán a gyerekekért... és így tovább... Mindenhol veszélynek van kitéve, csak úgy leselkednek rá a kórokozók. Sokat kell(ene) a friss levegőn tartózkodni, eleget kell(ene) mozogni és megfelelően kell(ene) táplálkozni. Sok higgadtság kell ahhoz, hogy elviseljük mindezt a nyomást, illetve, hogy megfeleljünk a fentieknek. Néhány tippet szeretnénk adni, hogyan győzhetünk mégis mi!
tipp: Gondoskodjunk a cinkbevitelről!
A cink hiányát jelzi a gyengébb immunrendszer és a kevesebb antitest-termelés. Azért, hogy a nyomelem megvédje a nyálkahártyákat és megnehezítse a vírusok behatolását, egy átlagos felnőttnek naponta 10 mg cinket be kell vinni. Természetes állapotban a hús, a halak, a tojás tartalmazza, de tabletta formájában is bevihetjük.
tipp: Fogyasszunk bodorrózsa-teát!
A bodorrózsa sok E-vitamint és növényi fenolt tartalmaz, amik aktivizálják az immunsejteket. Szakirodalom alapján a magas antioxidánstartalmának köszönhetően gyulladáscsökkentés céljából, immunerősítésre, valamint vírusok és baktériumok ellen használható. Már ½ teáskanál bodorrózsa teafüvet (bioboltokban, webshopokban kapható) öntsünk fel forró vízzel, 5 percig hagyjuk állni. Naponta háromszor igyuk.
tipp: Tisztítsuk az orrunkat!
Minden nap langyos sós vízzel mossuk át az orrunkat. Ezzel eltávolítjuk a kórokozókat, az orrnyálkahártyát megnedvesíti. Orrmosó-szetteket a drogériákban vásárolhatunk, az oldatot pedig akár házilag is elkészíthetjük: 1 liter vízbe 1 teáskanál sót tegyünk!
tipp: Gyakran mossunk kezet!
Ezt az utóbbi időben eleget hallottuk, meg is jegyeztük, de annyit tegyünk hozzá, hogy minimum fél percig és szappannal!
tipp: Tartsuk melegen a lábainkat!
Főleg a végtagok fáznak át a hidegben, ezért mindig viseljünk kesztyűt és pamutzoknit (vagy annál vastagabbat). Ha kihűlnek, az orrnyálkahártya edényei összehúzódnak, gyengül a vérellátásuk és gyengül az immunrendszer.
tipp: Méregtelenítsünk!
Öblögessünk naponta napraforgóolajjal! 1 evőkanál olajat vegyünk a szánkba, forgassuk 15-20 percig, gargarizáljunk és miután kiköptük, öblítsük ki a szájat langyos vízzel (fogat is moshatunk). Először sűrűnek érezzük az olajat, majd utána felhígul. A torkot, a szájüreget és a fogközöket is megszabadítja a kórokozóktól.
tipp: Vegyünk illóolajos fürdőt!
A legtöbb nő „énidőben” elsőként egy forró fürdőre vágyik. Kellemesebbé tehetjük fürdőolajokkal, amely gyulladáscsökkentő hatásúak és egyben kikapcsolóan nyugtató illatuk van. Íme egy recept:
3 csepp mandarinolajat és 3 csepp citromolajat 1 evőkanál jojobaolajhoz adunk, majd az egészet a fürdővízbe öntjük. Legalább 15 percet töltsünk el benne!
+1. tipp: „Power-cocktail” reggelire
Készítsünk cékla-avokádó smoothie-t!
Már a középkorban használták a céklát fertőzések kezelésére. Tartalmaz A-vitamint, folsavat, kálciumot, vasat, jódot magnéziumot, nátriumot és foszfort. A betanin (a céklavörös színanyag) védi a sejteket és az ereket.
Az avokádó B-vitamint, E-vitamin tartalmaz, ezáltal antioxidáns, megköti a szabad gyököket.
Azért, hogy a C-vitamin-adagunk se maradjon ki: adjunk hozzá citromot vagy egy pici aszkorbinsavat és édesítésként mézet használjunk, mert flavonoidokat tartalmaz, amely a vírusok ellen hatásosak lehetnek.
4 személyre:
200 g előfőzött vákuumcsomagolt céklát lecsepegtetünk, kockákra vágjuk;
1 érett avokádónak kivesszük a magját, meghámozzuk, kockákra vágjuk;
1 piros almát megmosunk, negyedekbe vágjuk, kivesszük a magházat, kockákra vágjuk;
-
minden hozzávalót 1 evőkanál citrommal, 1 evőkanál mézzel és 500 ml vízzel mixerbe tesszük és pürésítjük.